Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma ve Yaşanan Hukuki Sorunlar

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma Sürecinde Karşılaşılan Teknik ve Hukuki Sorunlar

Yabancı Uyruklu Eşlere karşı başlatılacak boşanma davası önemli teknik ve hukuki sorunları beraberinde getirmektedir. Antalya'da oldukça fazla görülen yabancı uyruku kişilerle evlenme durumu doğal sonuç olarak Antalya'da yabancı eşe karşı boşanma davası sayısını da arttırmaktadır.

Yabancı uyruklu bir kişiyle evli olan Türk vatandaşları özellikle yabancı uyruklu eşlerinden boşanmak istediklerinde ciddi, yıpratıcı ve zaman kaybettirici teknik ve hukuki sorunlar ile karşılaşabilmektedirler.

Antalya ilinde yabancı uyruklu kişiler ile evli olan Türk vatandaşlarının sayısının çok olduğu düşünülünce Antalya'da bu tip sorunlar ile karşılaşan kişilerle sayısı da normalden fazla olmaktadır.

Yabancı uyruklu kişi ile evli olan bir Türk vatandaşının ilk karşılaştığı sorun, yabancı uyruklu eşin habersiz olarak evi terk ederek ülkesine geri dünmüş olması ve adresinin bilinmiyor olmasıdır.

Böyle bir durumun yarattığı teknik ve hukuki sorun kendisini boşlanılmak istenen yabancı uyruklu eşe mahkeme aracılığıyla boşanma davasının tebliği aşamasında göstermektedir. Yabancı uyruklu eşin adresinin bilinmiyor olması ve eşin yabacı uyruklu olması nedeniyle yurt dışına tebligat yapılmak zorunda kalınması gibi teknik ve hukuki sorunlar nedeniyle boşanma davası tahminden çok uzayabilmektedir.

Özellikle 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun getiröiş olduğu olduğu yeni yargılama usulü nedeniyle davalı yabancı uyruklu eşe önce dava dilekçesinin tebliğ edilmeye çalışılması, ondan sonra da ön inceleme duruşma gününün tebliğ edilmeye çalışılması, arkadan her şey yolunda giderse mahkemece verilen boşanma kararının da kararın kesinleştirilebilmesi için davalı yabancı uyruklu eşe tebliğ edilmesi gerekliliği düşünülünce zaman konusu oldukça önemli bir sorun haline gelmektedir.

Biz Antalya Boşanma Avukatı olarak özellikle Tebligat Kanunu'ndan kaynaklana bazı yasal imkanları kullanarak bu yurt dışı tebligat sürecinin daha kısa ve daha sonuç alınabilir bir şekilde müvekkil lehine sonuçlanması için gerekli çalışmayı yapmaktayız.

Yabancı uyruklu eş ile evlenmenin, boşanma sürecinde bir kabus haline dönüşmesi hukuken ve teknik olarak üzerinde çalışılması gereken hassas bir konudur. Bu problemin aşılmasında Egin Hukuk Bürosu olarak Tebligat Kanunu'ndan kaynaklanan imkanlar kullanılarak müvekkil için en hızlı ve sonuca yönelik çalışma yapılmakta ve müvekkile bu konuda tüm bilgi aktarımı yapılmaktadır.